Miks IMO loodi?
Eestis on palju häid sotsiaalteaduste andmekogusid, kuid seni ei ole neid longituudselt, geograafiliselt ja valdkondade üleselt harmoniseeritud ja integreeritud. IMO on Eesti teadustaristu teekaardi objekt, mille eesmärgiks on arendada välja mobiilsusuuringuid toetav innovaatiline andmetaristu, mis koosneb viiest põhikomponendist: IMO ühtne kasutajaportaal, riigi isikupõhised e-andmed, mobiiliandmed, kontekstiandmed ja sensorandmed. Need tehakse kättesaadavaks läbi turvaliste töökohtade, kasutajaliideste ja päringukeskkondade.
IMO soovib muuta sotsiaalteaduste alusandmed kasutajasõbralikumaks ja tuua need otsustajatele lähemale ning tõsta teadustöö kvaliteeti.


Mis IMO arenduse käigus valmib?
IMO arenduse tulemusena tekib teadlastel ja riigiasutustel juurdepääs unikaalsele andmetaristule, mis hõlmab nii varasemalt kogutud ja avalikult kasutada olevaid andmeid kui ka uusi, täiendavaid ja varasemalt pigem piiratud ligipääsuga andmeid. IMO taristu oluliseks osaks on ka andmete harmoniseerimine ja valideerimine.
Milline on IMO loodud andmetaristu?
IMO loodav andmetaristu tuumik on isikupõhine. See võimaldab detailselt analüüsida nii rahvusvahelist kui ka riigisisest mobiilsust (saabujad ja lahkujad), liikujaid (sugu, vanus, amet jne), tegevusi (õppimine, töötamine jne) ja mõjusid (piirkondadele, keskkonnale ja liikujatele endile, nt palgamuutus seoses mobiilsusega), aidates nii hinnata erinevate riiklike strateegiate edukust. Lisaks sellele kogutakse detailsemal ruumilisel tasandil andmeid sensoritest, anduritest ja mobiiltelefonidest, mis annavad sisendi ruumilise planeerimise strateegiatesse.

IMO põhikomponendid
IMO taristu andmeid kasutatakse mitmes olulises rahvusvahelises ja Eesti teadus- ja rakendusprojektis
RITA-ränne
Rändesõltuvus ja lõimumise väljakutsed Eesti riigile, tööandjatele, kogukondadele ja haridusele
Külasta projekti veebilehteH2020 BuildERS
Säilenõtkuse ja sotsiaalse kapitali suurendamine Euroopa kogukondades
Külasta projekti veebilehteInterreg BSR MARA
Mobiilsus ja ligipääsetavus maapiirkonnas. Äärealade mobiilsus-kontseptsioonide uued käsitlused
Külasta projekti veebilehteH2020 Finest Twins
Targa linna tippkeskuse loomine
Ruumilise eraldatuse nõiaringi geograafiline analüüs
Rahvuse ja sotsiaal-majandusliku staatuse alusel tekkivad ruumilise eraldatuse mehhanismid erinevates eluvaldkondades
Külasta projekti veebilehteH2020 GROWINPRO
Uurida tootlikkuse kasvu aeglustumise põhjuseid ja välja pakkuda integreeritud poliitikapakett.
Külasta projekti veebilehte